Didėjant Alzheimerio ligos paplitimui visame pasaulyje, ankstyvesnio aptikimo metodai yra gyvybiškai svarbūs, siekiant palengvinti savalaikę ankstyvą intervenciją. Specifinio β-amiloido baltymo (Aβ) aptikimas kūno skysčiuose yra svarbus metodas, padedantis diagnozuoti Alzheimerio ligą ir lėtines neurodegeneracines ligas su atipiniu specifinio Aβ-amiloido baltymo nusėdimu
Nustatyta, kad žmogaus šlapime yra tirpaus beta amiloido, ir buvo įrodyta, kad tai patikimas diagnostinis komponentas asmenims, sergantiems lengvu pažinimo sutrikimu (MCI) arba Alzheimerio liga. Naujasis Demencijos Rizikos nustatymo testas yra pirmasis testas pasaulyje, padedantis įvertinti Alzheimerio ligos riziką.
Atliekant klinikinį tyrimą, buvo nustatyta, kad greitasis demencijos rizikos nustatymo testas gali aptikti daugumą pažinimo sutrikimų ir Alzheimerio ligą ankstyvojoje stadijoje. Šio testo jautrumas yra 75,7%, o specifiškumas - 91,03%. Taip pat įrodyta, kad demencijos rizikos testo ankstyvosios Alzheimer‘io ligos aptikimo rodiklis yra didesnis nei 90 %.
Demencija ir Alzheimerio liga
Demencija yra simptomų grupė, kurią sukelia įvairios ligos, pažeidžiančios nervų ląsteles smegenyse. Tai nėra natūrali senėjimo dalis. Demencija kiekvieną paveikia skirtingai, tačiau kiekvienam žmogui būdingi bendri ankstyvieji simptomai. Liga būna progresuojanti, o tai reiškia, kad simptomai iš pradžių gali būti palyginti lengvi, tačiau laikui bėgant jie blogėja:
- Atminties praradimas
- Sumaištis ir reikalinga pagalba atliekant kasdienes užduotis
- Kalbos ir supratimo problemos
- Elgesio pokyčiai
Yra daug demencijos tipų, tačiau Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi. Nors demencija yra bendras terminas, Alzheimerio liga yra specifinė smegenų liga. Tai pirmiausia paveikia smegenų dalį, susijusią su mokymusi, o ankstyvieji simptomai dažnai apima atminties, mąstymo ir samprotavimo įgūdžių pokyčius. Ligai progresuojant simptomai tampa sunkesni ir apima sumišimą, kalbos problemas, nesiorientavimą erdvėje, nuotaikos nestabilumą, elgesio pokyčius ir kitus iššūkius.
Šio medicininio testo pagalba galima identifikuoti žmones, kuriems yra didelė demencijos rizika, taip pat diagnozuoti ir prognozuoti asmenis, kurių kognityviniai gebėjimai silpnėja. Šis produktas yra pagalbinis in vitro patikros prietaisas, skirtas įspėti apie demencijos riziką (įskaitant, bet neapsiribojant Alzheimerio liga). Jis gali būti naudojamas smegenų sveikatos būklei įvertinti ir padėti gydytojams nuspręsti, kokie tolesni tyrimai reikalingi.
Tikslinė auditorija ir paskirtis
Testas gali būti taikomas vyresniems nei 45 metų amžiaus asmenims.
Rekomenduojama žmonėms, kuriems būdingos:
- Šeimos demencijos istorija
- Atminties sutrikimas ir įtariamas pažinimo sutrikimas
- Širdies ir smegenų kraujagyslių ligos bei galvos smegenų kraujagyslių pažeidimai (insultas, kraujavimas į smegenis, smegenų infarktas ir kt.)
- Lėtinės ligos (hipertenzija, diabetas, hiperlipidemija ir kt.), knarkimas ir homocisteino trūkumas
- Nerimas, depresija, žalingi įpročiai (rūkymas ir gėrimas, judėjimo stoka esant nutukimui, ilgalaikis miego trūkumas ir kt.)
- Didelio intensyvumo psichikos darbuotojai, turintys tokius simptomus kaip atminties pablogėjimas, neaiški kalba, sumažėjęs dėmesys ir asmenybės pokyčiai
Žmonės, kuriems nerekomenduojama atlikti šio testo:
- Jau buvo diagnozuota Alzheimer‘io liga
- Nustačius inkstų funkcijos sutrikimą
- Pacientai, kurių šlapimo PH yra per rūgštus/šarminis
- Pacientai, kuriems šiuo metu pasireiškia hematurijos ir proteinurijos simptomai
Naudojimo instrukcijos
- Nuplėškite folijos maišelį ir išimkite bandymo juostelę.
- Su pridedamu akių lašintuvu iš vienkartinio puodelio paimkite apie 100 µL (~ 4 lašus) šviežio šlapimo ir lėtai įlašinkite į juostelės mėginio šulinėlį.
- Prieš nuskaitydami rezultatą, leiskite bandymo kasetei 10 minučių pagulėti ant lygaus paviršiaus. Rezultatas nėra patikimas po 15 minučių.
Testo rezultatų interpretavimas
Svarbu: tai kokybinis, o ne patvirtinantis/diagnostinis testas.
Sveiko žmogaus, neturinčios kognityvinių sutrikimų, testo rezultatas turėtų būti neigiamas, o pacientai, turintys lengvą pažinimo sutrikimą, bus teigiami arba stipriai teigiami ankstyvoje ir vidurinėje stadijoje.
Įdėję šlapimo mėginį, padėkite jį kambario temperatūroje 10 minučių ir, norėdami nustatyti rezultatą, vadovaukitės toliau pateikta diagrama:
Teigiamas: purpurinės-raudonos juostos ir bandymo srityje (T), ir kontrolinėje srityje (C). Beta amiloido koncentracijos lygis tiriamojo organizme šiuo metu yra nenormalus. Rekomenduojama pasitikrinti rizikos veiksnius ir pagerinti gyvenimo įpročius, o po 3–6 mėn kartoti tyrimą. Jei po pakartotinio patikrinimo rezultatas yra teigiamas, yra rizika susirgti Alzheimer‘io liga. Jei yra klinikinių simptomų, galima atlikti tolesnį tyrimą arba intervenciją. Jei pakartotinio patikrinimo rezultatas yra neigiamas, tai reiškia, kad beta amiloido koncentracijos lygis organizme jau yra normos ribose. Rekomenduojama išlaikyti esamą gyvenimo būdą ir reguliariai tikrintis kasmet.
Neigiamas: Violetinė-raudona juostelė kontrolinėje srityje (C), o purpurinės-raudonos juostos bandymo srityje (T) nėra. Beta amiloido koncentracijos lygis tiriamojo organizme šiuo metu yra normos ribose. Rekomenduojama išlaikyti esamą gyvenimo būdą ir reguliariai tikrintis kasmet.
Netinkama: kontrolinėje srityje (C) nėra purpurinės-raudonos juostos, rodančios, kad operacija buvo neteisinga arba bandymo rinkinys sugedęs.
Laikymo sąlygos
Geriausia laikyti kambario temperatūroje - 4-25 °C, sausoje, nuo šviesos ir karščio apsaugotoje vietoje. Esant ekstremalioms oro sąlygoms, reikia imtis tam tikrų apsaugos priemonių, kad būtų išvengta aukštos temperatūros arba užšalimo ir atšildymo.
Atsargumo priemonės
Neatidarykite vidinės pakuotės, kol nesate pasiruošę. Išėmus rinkinį iš vidinės pakuotės, jį reikia sunaudoti per 1 valandą, kad būtų išvengta drėgmės. Panaudotą tyrimo rinkinį reikia tvarkyti kaip biologines atliekas ir išmesti pagal atitinkamas taisykles.
Jei temperatūra aukštesnė nei 30°C arba drėgnumas didesnis nei 75%, jį reikia naudoti kuo greičiau atidarius.
Šis produktas skirtas tik in vitro diagnostikai; jis tinka šlapimo mėginiams, o tiriant su kitais mėginiais ar tirpalais rezultatas bus neteisingas.
Rinkinys yra vienkartinis ir negali būti naudojamas pakartotinai. Prieš naudodami patikrinkite aliuminio folijos maišelio sandarumą. Jei yra problemų dėl sandariklio, jo naudoti negalima.
Kokybės kontrolės linija yra veiksmingas reagento ženklas. Jo spalvos gylis neatspindi reagento kokybės. Kol jo spalva aiškiai matoma, tai rodo, kad reagentas yra veiksmingas.
β-amiloido baltymų kiekio šlapime nustatymas yra tik vienas iš rodiklių, leidžiančių gydytojams atlikti tolesnius Alzheimerio ligos diagnostinius tyrimus. Gydytojams rekomenduojama atlikti išsamų sprendimo įrankį, pagrįstą paciento fiziniais požymiais, ligos istorija, tyrimais ir kitais žymenimis.
Testo principai
Vieno žingsnio demencijos rizikos testas paremtas koloidinio aukso šoninės imunochromatografijos technologija. Rinkinio nitroceliuliozės membranos aptikimo sritis (T) yra padengta Aβ-amiloido fagocitozės polipeptidu (PPP), o kokybės kontrolės sritis (C) padengta avies anti-pelės IgG polikloniniu antikūnu. Rinkinyje naudojamos 15–20 nm koloidinio aukso dalelės, sujungtos su anti-Aβ monokloniniu antikūnu, kad užfiksuotų Aβ šlapime ir sudarytų dalelių-Aβ kompleksą. Tada rinkinys aptinka kompleksą su Aβ surišančiu fagocitozę skatinančiu polipeptidu (PPP). Aptikimo metu Aβ perteklius jungiasi prie anti-Aβ antikūnais padengtų koloidinio aukso nanodalelių konjugato padelyje, sudarydamas „Aβ-monokloninį antikūno-koloidinį aukso kompleksą“, kurį sustabdo T linija, kurioje yra PPP ir susidaro purpurinė spalva. pažymėti.
Jei šlapimo mėginyje Aβ nėra arba Aβ yra labai mažai, rinkinys nereaguos ir susidarys purpurinis žymeklis prie T linijos ir bus spalvota tik kokybės kontrolės sritis (C). Violetinė linija atsiranda kontrolinėje srityje (C), nepaisant to, ar šlapime yra Aβ.
Išvada
Vieno žingsnio demencijos rizikos testo rinkinys galėtų būti naudojamas kaip integruotas medicinos įrankis, padedantis atlikti klinikinę diagnozę ir prognozuoti žmonėms, kuriems yra didelė rizika susirgti AD ar kitomis demencijos rūšimis. Tai ekonomiškesnė ir lengviau prieinama priemonė, leidžianti įvertinti asmens pažinimo nuosmukio riziką.
Šis greitasis testas yra saugus, tikslus, patogus ir nebrangus Alzheimerio ligos prognozavimo ir prognozės vertinimo įrankis. Naująjį demencijos rizikos vertinimo testų rinkinį sukūrė Qankorey Biotechnology Co. Ltd., glaudžiai bendradarbiaudama su Florey Neurologijos ir psichikos sveikatos institutu Melburno universitete, Australijoje. Tikimasi, kad šios naujoviškos technologijos atsiradimas pakeis dabartinę Alzheimer‘io diagnozavimo ir prognozavimo dilemą, o tai vėliau gali padėti pacientams laiku ir efektyviai gydytis.
Kas įtraukta į rinkinį?
- Testavimo kasetė
- Pipetė
- Instrukcija (anglų k.)